Folytatás...
Középső lányom súlyos betegsége miatt (gimn.3.osztály) nagyon sokat hiányzott, majd életmentő műtétre került sor, áprilistól tanév végéig vissza sem ment az iskolába. Már a kórházi tartózkodása meghaladta a törvény által meghatározott 250 hiányzási órát!
3. évfolyam tanév végi osztályzata beleszámít a felvételi pontszámba. A műtét előtt megbeszéltem az igazgatóval, hogy a gyerek augusztusban – év közi jegyek hiányában - osztályozó vizsgát tegyen. (Ezt a szülő bármikor kérheti.) Így a miatta összehívott tantestületi értekezleten ezt el is fogadták. (Az iskolában ez a legfelsőbb fórum.) A bizonyítványba rögzítik e határozatot. Augusztus végén minden tantárgyból vizsgázik és kapja az osztályzatot.
Tanév végén az osztályfőnök meglátogatott, bár a látogatása – jelenlétemben- inkább a férjem iránt mutatott, meglehetősen ízléstelen érdeklődése felé irányult. Hozta a bizonyítványt, amibe kettő tantárgyból – jegyek hiányában - megbuktatták a jó tanuló gyereket, mondván: két tantárgyból pótvizsgázni augusztusban könnyebb, mint minden tantárgyból vizsgázni.
Ám nem mindegy: osztályozó vizsga esetében nincs év végi osztályzat. Augusztusban vizsgázik a gyerek, akár ötösre, és ez kerül a bizonyítványba.
Pót vizsga esetében a bizonyítványba bekerül az egyes, meg az, hogy megbukott (!!!) amit augusztusban kijavíthat kettesre…
Felháborodásom határtalan volt, hiszen az egyébként jó tanuló gyerek életét ezzel tönkre tehették volna – ártatlanul -, hiszen mint említettem, ez az osztályzat a felvételi pontszámba beleszámít!
Az igazgatót felkeresve, azzal érvelt: Ők csak jót akartak a gyereknek, hogy ne kelljen minden tantárgyból vizsgázni, és milyen anya vagyok én, hogy ezt nem értem! (Szó szerint ezt mondta!)
Közöltem, hogy a Tantestületi értekezlet – kérésemre – HATÁROZATOT hozott az osztályozó vizsga letételére. Ezt sem az igazgató, sem az osztályfőnök nem változtathatja meg!
Kértem, töröljék a bizonyítványból a 3. évfolyam jegyeit, és írják oda, hogy osztályozó vizsgát tehet. Az igazgató előbb nem volt hajlandó ezt megtenni. (Ha feljelentem, ezért jócskán meghúzgálták volna!) Ám észrevettem, hogy a bizonyítványban a hiányzások óraszáma nem stimmel. Olyan napokon is be volt írva a gyerek, amikor nem volt iskolában, és ezeken a napokon még jegyeket is kapott! (?)
Összeszedtem az összes orvosi igazolást, ami bizonyította, hogy nem is lehetett jelen, hiszen a műtéte a lakóhelyünktől több száz km-re volt. Egy nap oda, egy nap vizsgálat, egy nap vissza, esetenként az út. (Legalább 10-szer + az itthoni vizsgálatok). Április közepétől pedig a kórházban volt, több száz kilóméterre az otthonunktól, az iskolától a tanév végéig. 250 hiányzási órán túl már nem osztályozható, ahogyan én tudtam és kértem is.
A gyereknek hiteles dokumentumok alapján több, mint 450 óra hiányzása volt! Ez esetben azt kell beírni a bizonyítványba, hogy hiányzásai miatt nem osztályozható, osztályozó vizsgát tehet. Így a naplóban, az iskolai törzskönyvben és a bizonyítványban hamis adatok szerepeltek, ami nagyon súlyos okirat hamisítás. Ezekben a dokumentumokban sem rontás, sem javítás nem lehet!!!
Újságíró kollégám megírta a történetet, hatalmas botrány lett belőle. A Megyei Önkormányzat azonnal lépett, az egyház vezetősége iszonyatosan beijedt, gyorsan korrigálták a bizonyítványt, de úgy hogy legalább négyszer rosszul írták be a hivatalos szöveget. Végül nekem kellett megmondani, mi a törvény által előírt, hivatalos szöveg, amit a bizonyítványba és a törzskönyvbe be kell írni. A lányom bizonyítványa örök emlékeztető a többszörös, pecséttel ellátott javítgatásokra.
Minden iskolákban van egy RENDTARTÁSNAK nevezett SZABÁLYZAT. Ebben le van írva, hogy a bizonyítványokba, törzskönyvekbe, szó és betű szerint mit kell beírni. Hibázni, tévedni egy betűt sem szabad! Ezért van az, hogy tanév végén az osztályfőnök a bizonyítványok kiállítása mellett, több kolléga ellenőrzésével, egyeztetésével körmöli ezeket a dokumentumokat.
A törzskönyv soha nem semmisíthető meg, nem selejtezhető dokumentum. (A dédnagyapám iskolai bizonyítványát is láttam ilyen törzskönyvben, csak azt kell tudni, melyik évben és hova járt iskolába.)
Az újságcikkben hitelesen leírtak miatt az egyházon belül is hatalmas botrány lett. Nem tudom, hogy úszták meg a sokszoros, súlyos okirat hamisítás miatt a börtönt. Lányomat elvittem egy másik egyházi gimnáziumba, ahol még lábadozva a betegségéből, de kitűnővel érettségizett, majd pihenés képen, elvégzett ötödik évfolyamként egy ped.asszisztensi képzést, szintén kitűnő eredménnyel, majd ezt követően jelessel az egyetemet. Jelenleg egy iskola igazgatója.
folyt.köv...